Sie sind vermutlich noch nicht im Forum angemeldet - Klicken Sie hier um sich kostenlos anzumelden Impressum 
Sie können sich hier anmelden
Dieses Thema hat 0 Antworten
und wurde 130 mal aufgerufen
 Neuigkeiten
M_Rockatansky Offline



Beiträge: 1.332

14.07.2014 22:40
Results - Italian Nationals 2014 antworten

http://heroclix.com/announcements/top-16-teams-2014-italian-heroclix-championship/#axzz37Rutevwi

Greetings HeroClix Fans!

Just as we promised in yesterday’s announcement, here are the team builds from the Top 16 players at the 2014 Italian HeroClix Championship!

1st Place – Dimitri Fietta
From: Parma
Qualified by: Constructed event on Saturday

Dimitri’s Team:
Fantomex (WaX 042)
Shatterstar (WaX 010)
Splitlip (FI 301)
Despotellis (WoL 099)
Superfan (FI B005)
Book of Skull Resource – Full – Assigned to All
Total: 298 pts.

2nd Place – Davide Sulcanese
From: Pescara
Qualified by: 3rd place at Southern Regional

Davide’s Team:
Hellfire Club Team Base (WaX T006)
+ Black King (WaX 035)
+ Black Queen (WaX 049)
+ White King (WaX 020)
+ White Queen (WaX 077)
Total: 300 pts. - Hellfire Club Theme

3rd Place – Gabriele Gallo
From: Torino
Qualified by: Constructed event on Saturday

Gabriele’s Team:
New Mutants Team Base (WaX T004)
+Magma (WaX 073)
+Warlock (WaX 046)
+Magik (WaX 034)
+Mirage (WaX 004)
+Cannonball (WaX 071)
+Wolfsbane (WaX 072)
+Sunspot (WaX 018)
Copycat (DP 038)
Utility Belt Resource + Item Slot X 3 – Assigned to Copycat
Total: 300 pts.

4th – Marco Laffranchi
From: Desenzano del Garda
Qualified by: 2nd Place at Northern Regional

Marco’s Team:
Iron Man (M10th 009e)
Bizarro (S-LoSH 039; Ozarrib tokens x5)
Splitlip (FI 301)
Lawyer (FI 010)
Book of Skull + 7 Hammers (all but Greitoth’s Hammer)
Total: 300 pts.

5th Place – William Di Iorio
From: Pescara
Qualified by: 2nd Place at Southern Regional

William’s Team:
Fantomex (WaX 042)
Shatterstar (WaX 010)
Black Talon (DP 043)
Power Plant Resource
+Impact Beam Ring
+Flame Blast Ring
+Mento Intensifier Ring
+Ice Blast Ring
+Matter Rearranger Ring
+Black Light Ring
+Electro Blast Ring
Total: 299 pts.

6th Place – Federico Molinari
From: Parma
Qualified by: Sealed event on Saturday

Federico’s Team:
Domino (DP 027)
Shatterstar (WaX 010)
+ Parallax Entity (WoL 065)
Phantom Girl (S-LoSH 008)
The Phoenix Force Resource (Complete) – Assigned to All
Total: 295 pts.

7th Place – Alessandro Di Pinto
Prom: Pescara
Qualified by: won Southern Regional Championship

Alessandro’s Team:
New Mutants Team Base (WaX T004)
+Magma (WaX 073)
+Warlock (WaX 046)
+Magik (WaX 034)
+Mirage (WaX 004)
+Cannonball (WaX 071)
+Wolfsbane (WaX 072)
+Sunspot (WaX 018)
Copycat (DP 038)
Utility Belt Resource + Item Slot X 3 – Assigned to Copycat
Total 299 pts.

8th Place – Marco Sandrone
From: Torino
Qualified by: won Northern Regional Championship

Marco’s Team:
Alpha Class Sentinel (DoFP G001; Attack Mode – 150)
Black Talon (DP 043)
Weasel (DP 020)
Madame Web (ASM 048)
Phoenix Force (Complete) - Assigned to Black Talon and Alpha Class Sentinel
Total: 294 pts.

9th Place – Ivan Tranquillini
From: Venezia
Qualified by: Constructed Event on Saturday

Ivan’s Team:
Deadpool & Bob (DP 049)
Bill, Agent of Aim (DP 102)
Weasel (DP 020)
Blind Al (DP 018)
Phoenix force (Full) – Assigned to Deadpool & Bob
Total: 300 pts.

10th Place – Cristian Plevano
From: Pescara
Qualified by: Constructed Event on Saturday

Cristian’s Team:
Bizarro ((S-LoSH 039; Orrazib tokens x10)
The Phoenix Force (Complete) – Assigned to Bizarro

11th place – Antonello Roccazzella
From: Torino
Qualified by: Sealed Event on Saturday

Antonello’s Team:
Fantomex (WaX 042)
Copycat (DP 038)
Mercy (DPFF – 006r)
Utility Belt (Complete) - Assigned to Fantomex
Total: 296 pts.

12th Place – Marco Pantalone
From: Pescara
Qualified by: Constructed Event on Saturday

Marco’s Team:
New Mutants Team Base (WaX T004)
+Magma (WaX 073)
+Warlock (WaX 046)
+Magik (WaX 034)
+Mirage (WaX 004)
+Cannonball (WaX 071)
+Wolfsbane (WaX 072)
+Sunspot (WaX 018)
Copycat (DP 038)
Utility Belt Resource + Item Slot X 3 – Assigned to Copycat

13th Place – Gianluca Barzaghi
From: Modena
Qualified by: Sealed Event on Saturday

Gianluca’s Team:
Fantomex (WaX 042)
Shatterstar (WaX 010)
Jinx (TT 007)
Blind Al (DP 018)
GCPD Motorcycle (SoG V003)
Utility Belt Resource (Complete) - Assigned to Fantomex
Total: 300 pts.

14th Place – Vittorio Demontis
From: La Maddalena
Qualified by: Sealed Event on Saturday

Vittorio’s Team:
Bullseye (DP 036)
Dark Phoenix (M10th 021)
Weasel (DP 020)
Bill, Agent of AIM (DP 102)
Power Plant Resource (Complete) - Assigned to All

15th Place – Stefano Fariello
From: Torino
Qualified by: 3rd Place at Northern Regional



Stefano’s Team:
Fantomex (WaX 042)
Brother Voodoo (ASM 017b)
Bill, Agent of AIM (DP 102)
Blind Al (DP 018)
Green Power Battery Resource + Green Ring + Shield + Net + Crossbow
Total: 300 pts.

16th Place – Mattia Tabasso
From: Torino
Qualified by: Sealed event on Saturday

Mattia’s Team:
Cosmic Boy (S-LoSH 201)
Triplicate Girl (S-LoSH 206)
+ Entity (WoL 061)
Triplicate Girl (S-LoSH 006)
The Phoenix Force Resource (w/Namor+Colossus+Magik+Emma fragments) – Assigned to All
ATA – Legion Lost (assigned to All)
Total: 299 pts.

 Sprung  
disconnected Foren-Chat Mitglieder Online 0
Xobor Xobor Community Software